KPSS-B Grubu (Lisans)

KPSS-B Grubu

KPSS B Lisans sınavına girebilmek için herhangi bir lisans programından mezun olmak ya da mezun olabilecek durumda bulunmak yeterlidir. KPSS-A Grubu sınavları her sene yapılırken KPSS-B kadrolarına atama iki yılda bir çift senelerde yapılmaktadır. Tek yıllarda yapılan sınavlarda alınan puanlar KPSS A grubu kadrolar ve öğretmenlik atamaları için kullanılmakta olup B grubu kadrolar için tercih yapılamayacaktır. Çift yıllarda alınan KPSS puanları ise hem KPSS A grubu ve öğretmen atamaları için hem de KPSS B grubu meslekleri için geçerlidir.

Tek senelerde açılan KPSS’ye yalnızca en az 4 yıllık lisans programlarından mezun olanlar veya mezun durumunda olabilecekler başvurabilirken, çift yıllarda açılan sınavlara ise iki yıllık ön lisans ve en az 4 yıllık lisans mezunları girebilmektedir.

B Grubu (Lisans) Memurluk atamaları “merkezi atamalar” ve “mülakat atamaları” olarak iki farklı şekilde olmaktadır. KPSS P3 puanınızı iki sene boyunca yapılacak merkezi atamalara başvurmak için kullanabilirsiniz. Kurumların çeşitli zamanlarda belirli şartlar koyarak ilana çıktıkları mülakatlı ve kimi zaman yazılı sınavlı olan atamalarda da puanınız geçerlidir.

B Grubu Lisans kadrolarına P3, B Grubu Ön Lisans kadrolarına P93, ortaöğretim mezunlarına ayrılan B grubu kadrolara ise P94 puan türü ile atama yapılmaktadır. Tüm bu puan türlerinde aldığınız puanlar iki sene boyunca geçerliliğini korumaktadır. Örneğin, 2018 KPSS B (Lisans) puanı 2020 KPSS sonuçları açıklanana kadar geçerlidir. 2020 KPSS Lisans sınav sonuçlarıyla birlikte 2018 puanlarının geçerliliği kalkacaktır.

KPSS B grubu içerisinde yer alan mesleklerden birini tercih etmek isteyen memur adayları KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavına gireceklerdir.

KPSS Ortaöğretim

KPSS Ortaöğretim sınavına, liselerden mezun olanlar ve sınava başvuru sırasında henüz mezun olmayan ancak sınav puanının iki senelik geçerlilik süresinde mezun olabilecek durumdaki adaylar başvurubilir. Ön lisanstan mezun olan adaylar ise artık KPSS Ortaöğretim oturumuna başvuramaz.

KPSS Ön Lisans

Ön lisans programının 2. sınıfında olanlar ile ön lisans mezunları çift yıllarda yapılan KPSS’ye başvurabilmektedir. Ön lisans mezunu olup şu an lisans okuyan henüz mezun olmamış öğrenciler hem ön lisans KPSS’ye, hem de lisans KPSS’ye girebilirler. Ön lisanstan programını tamamlayan adaylar artık ortaöğretim KPSS’ye giremez. Lisans mezunu olan bir aday ise  ön lisans ve ortaöğretim KPSS sınavlarına giremeyecektir.

KPSS Lisans

KPSS Lisans sınavına, herhangi bir bölümde lisans programı (4 yıllık) okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencileri ve lisans mezunları girebilmektedir.

Sınava Girmek İçin Mezun Olmak Şart mı?
Sınava girebilmek için mezuniyet şartı aranmasa da 2 yıl geçerli olan puanla tercih işleminin yapılacağı tarihte mezun durumda olmak gerekmektedir.

KPSS B Memurluk (Lisans) Kadroları

A Grubu kadrolarından farklı olarak tüm lisans bölümleri B Grubu kadroları oluşturur. Memur, VHKİ, Mühendis, Veteriner,  Psikolog, Hemşire, vb. meslekler lisans kadrolarıdır.

Genel Yetenek Genel Kültür soru sayıları ve testlerin cevaplama süreleri aşağıdaki şekilde olacaktır:

Sınavda Uygulanacak Testler: Genel Yetenek (60) ve Genel Kültür (60)

KPSS GKGY Toplam Soru Sayısı 120’dir

KPSS GKGY Sınav Süresi 130 dakikadır.

KPSS P3 Puanıyla Tercih Yaparak Atanabileceğiniz Bazı Kurumlar

 1. T.C. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü
 2. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü
 3. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
 4. Petrol İşleri Genel Müdürlüğü
 5. Gümrük Müsteşarlığı
 6. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
 7. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
 8. Maliye Bakanlığı
 9. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
 10. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
 11. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü
 12. Orman Genel Müdürlüğü
 13. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü
 14. Makina Kimya Endüstrisi
 15. Adalet Bakanlığı (Kâtiplik, Mübaşir, İnfaz koruma vb.)
 16. Polislik (POMEM)
 17. TSK (Sözleşmeli subay, astsubay…)
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir